czwartek, 2 lipca 2020

Nalewka z wiśni

Wiśnie to idealne owoce na nalewkę. Mamy koniec maja i na placach handlowych pojawiają się powoli świeże krajowe wiśnie, na ten moment czekałem od dawna, pora przygotować nalewkę wiśniową, która jest prosta w przygotowaniu i ma bardzo dobry smak, który przypadnie do gustu wielu osobom.


Przepis babuni na nalewkę z wiśni: 

Potrzebujemy:
  • kilogram wiśni
  • pół litra spirytusu
  • pół litra wódki
  • szklanka cukru
Ja przygotowuje nalewkę z wiśni bez drylowania, czyli nie usuwam pestek z owoców.
Najpierw należy dokładnie umyć wiśnie, następnie osuszamy je i przekładamy do szklanego słoja. Musimy zadbać o to, aby słoik był odpowiedniej wielkości, aby nasza naleweczka się zmieściła. Kolejno dodajemy cztery łyżki cukru, zalewamy je spirytusem wymieszanym pół na pół z wódką i odstawiamy na dwa tygodnie. Od czasu do czasu naszą wysokoprocentową miksturę należy energicznie wymieszać. Po dwóch tygodniach zlewamy płyn, do innego naczynia i szczelnie zamykamy, a owoce zasypujemy szklanką cukru i odstawiamy na tydzień, starając się przemieszać zawartość słoja raz dziennie. Po upłynięciu tygodnia otrzymamy syrop, który należy połączyć z wcześniej zlanym płynem i w taki oto banalnie prosty sposób otrzymamy nalewkę wiśniową. Sama nalewka ma właściwości rozgrzewające, dzięki temu możemy ją wykorzystywać w chłodne jesienne i zimowe wieczory. Idealnie nadaje się jako dodatek do herbaty.

Owoce możemy zjeść lub wykorzystać w kuchni do przygotowania smacznych deserów, aczkolwiek trzeba uważać bo zawierają one w sobie sporo alkoholu. 

Zamiast cukru do słodzenia nalewki spokojnie na końcowym etapie produkcji  ( jeśli mamy tylko dostęp do sprawdzonego i naturalnego) możemy użyć miodu. To jeszcze dodatkowo wzbogaci walory smakowe naszego trunku domowej roboty.


PS. Nasza nalewka będzie tym lepsza im dłużej poleży zamknięta szczelnie w butelkach.

Nalewka z wiśni na spirytusie


Jeśli chcemy uzyskać naprawdę mocny trunek polecam zamiast mieszaniny wódki i spirytusu, użyć tylko czystego spirytusu. Pozostałe składniki przepisu na nalewkę wiśniową się nie zmieniają. Aczkolwiek jest to wersja dla osób lubiących mocne wrażenia.
Nalewka z wiśni i nalewka z aronii to moje ulubione nalewki. 




3 komentarze:

  1. Naleweczka wiśniowa cudo, a teraz pora na robienie nalewki orzechowej z zielonych orzechów włoskich...
    Pozdrawiam,
    Ewa

    OdpowiedzUsuń
  2. No faktycznie fajny przepis na nalewkę z wiśni. Robiłam na spirytusie i muszę przyznać, iż jest moc :))
    Polecam wszystkim przepis. Chociaż teraz wiśni już nie kupimy. Pozostają mrożone owoce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja osobiście nigdy nie robiłem nalewki z mrożonych owoców, ale kiedyś niewątpliwie muszę spróbować.

      Usuń

Popularne posty