wtorek, 29 grudnia 2009

Arbuz - amatorska uprawa

Uprawa arbuza w polskich warunkach klimatycznych w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularności. To bardzo smaczne o orzeźwiające owoce, nie są trudne w uprawie, dlatego każdy powinien spróbować je zasadzić w ogrodzie.
Arbuz należy do roślin wymagających ciepłych stanowisk oraz dużej wilgotności gleby. W Polsce najlepszym miejscem na uprawę tego egzotycznego owocu wydaje się być nieogrzewany tunel foliowy, aczkolwiek w gruncie też arbuz wyda smaczne owoce.
Owoce arbuza są niskokaloryczne( w 100g mają tylko 12 kalorii, więc są idealne dla osób odchudzających się ), dodatkowo są bardzo cenione i poszukiwane ze względu na wspaniałe walory smakowe.

 
uprawa arbuza
Uprawa arbuza w tunelu foliowym

Uprawa arbuza

Arbuzy uprawiamy z rozsady, której przygotowanie zajmuje około 4 - 5 tygodni. Nasiona arbuza wysiewamy w połowie marca w małych doniczkach wypełnianych dobrej jakości podłożem. Po wysianiu nasion musimy zadbać o odpowiednią ilość światła dla nich. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 22 stopni. Im cieplej tym lepiej. Rozsadę arbuza można z powodzeniem przygotować w domu na parapecie.

Uprawa arbuza w tunelu foliowym

Arbuz to roślina ciepłolubna, dlatego znakomicie nadaje się do uprawy w tunelu foliowym. Z moich obserwacji wynika, iż w tunelach wytwarza więcej owoców. W tunelu warto odpowiednio przygotować glebę, ponieważ arbuz lubi, żyzną i próchniczną glebę. Ja co roku stosuje kompost, który wiosną głęboko przekopuje z ziemią. Takie działanie przynosi dobre rezultaty. Wcześniej przygotowaną rozsadę arbuza wysadzamy na początku maja i obficie podlewamy.  Gdy rośliny się przyjmą stosuje wstępne nawożenie posypowe. Nawóz mieszam z glebą przy pomocy grabi. Jako nawóz do arbuza stosuję różnego rodzaju nawozy do warzyw np. azofoska, yara mila complex. Nigdy nie stosuję dużych dawek, aby uniknąć przenawożenia uprawy. Uprawiając arbuza w tunelu foliowym, nigdy go nie przycinam, staram się systematycznie usuwać chwasty oraz podlewać codziennie w czasie upałów, wieczorową porą.

Sadzenie arbuza

Rozsadę arbuza wysadzamy w ogrodzie do ziemi po wiosennych przymrozkach (zwykle początek maja) w glebę uprzednio przekopaną z kompostem w ilości 40kg/10m2. Sadzimy w rozstawie  1x2 m. Na początku uprawy można je zabezpieczyć przed niespodziewanymi przymrozkami dodatkowo przy pomocy agrowłókniny wiosennej. Do dobrego wzrostu wymagają regularnego podlewania. W początkowym okresie uprawy powinniśmy zadbać o dobre odchwaszczanie uprawy. Po 3 tygodniach od posadzenia trzeba zadbać o nawożenie arbuza w ogrodzie. Do tego najlepiej użyć nawozu mineralnego wieloskładnikowego o obniżonej zawartości chlorków np. Azofoska, Yara Mila Complex w ilości około jednaj garstki na roślinę. Nawóz stosujemy rozsypując wokół roślin, dbając o ty by ziarenka nawozu nie spadły na nasze rośliny. Następnie warto przemieszać nawóz z wierzchnią warstwą gleby przy pomocy grabi lub gracki. Nawożenie warto powtórzyć 4 tygodniach. Arbuz w ciepłe dni rośnie bardzo szybko ( dzienny przyrost pędów wynosi około 10 cm). Hodowla arbuza wymaga sporej powierzchni. Każda sadzonka arbuza potrzebuje do prawidłowego wzrostu około 1 metra kwadratowego ziemi.

Kiedy zrywać arbuzy?

Dojrzałe arbuzy są najsmaczniejsze, dlatego tylko takie warto zrywać. Zwykle  arbuzy zbiera się w sierpniu i na początku września. Najlepszym sposobem na sprawdzanie dojrzałości arbuza jest samodzielne sprawdzenie. W tym celu owoc należy delikatnie opukać - dojrzały arbuz powinien wydać głuchy dźwięk. Można również powąchać od strony szypułki - zapach powinien być lekko słodkawy. Niedojrzałe arbuzy trzeba zerwać na koniec sezonu, przed nadejściem przymrozków. Jeśli położymy je w chłodnym pomieszczeniu na kilka tygodni, powinny dojrzeć.

Jak posadzić arbuza z pestek?

Arbuzy możemy wyhodować samodzielnie z pestek pozyskanych z zakupionych owoców. Wcale nie trzeba wydawać zbędnie pieniędzy na zakup nasion. Jeśli chcemy pozyskać pestki z arbuza, warto wybierać dojrzałe owoce, które mają dorodne pestki. Pestki z arbuza trzeba dokładnie umyć, wypłukać i wysuszyć. Tak przygotowane pestki możemy wykorzystać do wyhodowania własnych arbuzów na wiosnę. 

3 komentarze:

  1. Ile tygodni rośnie armbuz od wsadzenia w doniczke do zebrania owocu?

    OdpowiedzUsuń
  2. Różnie, zależy od odmiany. Generalnie sadząc z rozsady rozpoczynałem zbiory na przełomie lipca i sierpnia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Własny arbuz z ogrodu to fajna sprawa. Raczej w uprawie są łatwe ( nie mają dużych wymagań co do podłoża i nawożenia, chociaż lubią dużooo podlewania). W zeszłym roku sadziłam arbuza, ale miał mało owoców chyba tylko dwa. Wiec zrezygnowałam. Pewnie to była słaba odmiana. Ale smak miał fajny i słodziutki.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty