sobota, 12 maja 2018

Kiwano - uprawa, jak jeść?

Kiwano to roślina pochodząca z Afryki, jest dalekim kuzynem ogórka. Jej nazwa pochodzi z połączenia dwóch słów : kiwi i banan, a to z powodu smaku i zapachu podobnego do tych owoców. Jest to piękny owoc z kolcami, dlatego czasem bywa nazywany ogórkiem kolczatym lub rogatym.
kiwano
Kiwano z uprawy w Polsce

Wymagania kiwano

Kiwano lubi gleby próchniczne, zasobne w składniki pokarmowe. Ma duże zapotrzebowanie na wodę oraz ciepło. Ogórek kiwano najlepiej rośnie w temperaturach powyżej 25 stopni, ginie w temperaturach około 0 stopni Celsjusza.

Uprawa kiwano

Kiwano uprawia się z rozsady, której przygotowanie zajmuje około 4 tygodni. Nasiona najszybciej kiełkują w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Wysiew nasion kiwano pod koniec marca. Do gruntu wysadzamy dopiero, gdy jesteśmy pewnie że wiosenne przymrozki mamy już za sobą. Rozstaw około 2 sztuki na metr kwadratowy gruntu. Najlepiej udaje się pod nieogrzewanymi tunelami foliowymi, można prowadzić w formie pnącej. Nie poleca się uprawiać w pobliżu ogórków ze względu do duże ryzyko przenoszenia chorób. W dogodnych warunkach pogodowych kiwano przyrasta kilkanaście centymetrów na dzień. Uprawa kiwano nie sprawia dużych problemów. TO niewymagająca roślina.

Ochrona

Kiwano wykazuje dużą odporność na choroby, praktycznie nie wymaga stosowania środków ochrony roślin. Jeśli zajdzie taka potrzeba możemy z powodzeniem stosować takie środki jak w uprawie ogórków. Kiwano zwykle jest bezproblemowe w uprawie.

Kiwano - kiedy zrywać?

Zbieramy owoce dobrze wybarwione (takie jak na zdjęciu) na przełomie września i października przed spadkami temperatury, gdyż przechłodzone owoce źle się przechowują. W porę zebrane owoce można przechowywać ok. 6 miesięcy w domu. Z jednej rośliny ogórka kiwano uzyskujemy około 10 - 15 owoców. Jeden owoc warzy około 200 - 350 gram. Jest to dosyć plenna roślina. Warto zrywać owoce z jeszcze nie do końca wykształconymi pestkami, są wtedy najsmaczniejsze. Owoce kiwano mają bardzo silny aromat.

Nasiona kiwano do dalszej uprawy można samodzielnie pozyskać z dojrzałych owoców, które leżakują kilka miesięcy w domu.

Kiedy kiwano jest dojrzałe?

W pełni dojrzały owoc kiwano ma pomarańczową skórkę oraz przyjemny melonowo- bananowy zapach. Dojrzałe kiwano wygląda tak jak na zdjęciu na początku tego artykułu. Niedojrzałe owoce, z uprawy w Polsce, można zostawić na kilka tygodni w temperaturze pokojowej do leżakowania. Dzięki temu dojrzeją i będą miały dobry smak.

Smak kiwano - jak jeść ?

Kiwano trzeba jeść na surowo,  ma bardzo ciekawy i orzeźwiający smak, który bardzo ciężko porównać do jakiegokolwiek innego produkty spożywczego. Do jedzenia nadaje się tylko miąższ, bez skórki oraz nasion. Nasiona są jadalne, aczkolwiek niezbyt przyjemnie się je je. Smak ma trochę podobny do melona i ogórka, z nutką kiwi i banana. Jest lekko kwaskowe, bardzo soczyste i orzeźwiające. Owoce są niskokaloryczne, mają tylko 44 kcal na 100g. Dodatkowo mają właściwości moczopędne, więc sprzyjają oczyszczaniu organizmu. Z pewności są wskazane dla osób odchudzających się.  Idealnie nada się jako składnik przepisu sałatek owocowych oraz warzywno - owocowych.

Dojrzałe kiwano można porównać do smaku ogórka z delikatną nutką smakową owoców egzotycznych. Najlepiej samemu spróbować i ocenić. Smak przejrzałych owoców ogórka kiwano jest ohydny.

Gdzie kupić kiwano?

W Polsce kiwano (ogórek kolczasty) zdobywa coraz większą popularność, jest coraz częściej uprawiany przez rolników i działkowiczów. Z powodzeniem możemy je zakupić na niektórych placach targowych oraz w hipermarketach. Cena waha się w granicach dwóch, trzech złotych za jedną sztukę.
Warto wybierać owoce kiwano bez żadnych uszkodzeń i otarć widocznych gołym okiem. 

Jest to jeden z najdziwniejszych owoców świata. 

2 komentarze:

  1. Fajna roślina, mam ją co roku w swoim ogrodzie. Kiwano jest raczej łatwe w uprawie, chociaż wymaga sporo podlewania, ciepłej. pogody. Kiwano smak ma raczej specyficzny, raczej dla prawdziwych koneserów :)Określiłabym go raczej jako ogórkowy z posmakiem owoców tropikalnych. Warto spróbować, ale nie każdemu przypasuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Smak kiwano w dużej mierze zależy od tego w jakiej fazie wzrostu go zbierzemy. Bardzo trudno ocenić jego dojrzałość. Niedojrzałe owoce są niesmaczne, przejrzałe smakują jeszcze gorzej.

      Usuń

Popularne posty