wtorek, 6 listopada 2018

Jak pielęgnować storczyk po przekwitnięciu?

Storczyki to piękne i długo kwitnące kwiaty, są one jednymi z najpopularniejszych roślin doniczkowych w naszych domach. Zdobią one nasze mieszkania dzięki pięknym kwiatom. Mimo, iż kwitną kilka miesięcy, w okresie zimowym zwykle przekwitają i łodyga storczyka usycha. To nie jest objaw żadnej choroby czy problemu w uprawie. Wiele osób popełnia błąd i od razu przycina łodygę storczyka po przekwitnięciu. W ten sposób pozbawiasz roślinę cennych składników odżywczych, które w sobie nagromadziła. Nie jeden storczyk po takim zabiegu już się nie pozbiera. Nie warto od razu ucinać storczyka jak zgubi kwiaty, ponieważ po okresie spoczynku czasem roślina wypuszcza nowe pąki kwiatowe i za jakiś czas będzie nas nimi znowu cieszyć.

Jak przyciąć storczyk, gdy przekwitnie?

Gdy zauważysz, iż łodyga storczyka usycha warto poczekać, aż zaschnie do końca. Wtedy ucinamy ją nisko, ale ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni i całej rośliny. Po okresie spoczynku nasz storczyk wypuści nowe łodygi, na których pojawią się piękne kwiaty. Od paru lat tak postępuje i moje storczyki kwitną od wiosny, aż do początków zimy.

Jak podlewać storczyk po przekwitnięciu?

Pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu to również ograniczenie podlewania i nazwożenia na jakiś czas. W ten sposób zapewnimy naszym roślinom mały okres spoczynku.  Jak tylko zauważymy pierwsze oznaki wychodzenia storczyka ze spoczynku, warto również zapewnić im regularne podlewanie i nawożenie. Mimo niewielkich wymagań nawozowych, te rośliny warto systematycznie nawozić. Dzięki temu będą zdrowo rosły. Podlewamy wodą w temperaturze pokojowej, nigdy nie stosujemy zimnej wody prosto z kranu, storczyki bardzo tego nie lubią, bo to dla nich niepotrzebny stres.

Jeśli zależy nam, aby storczyki kwitły jak najdłużej to nie wystawiamy ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. To bardzo skraca ich czas kwitnięcia.

Jak pielęgnować storczyk po przekwitnięciu? - podsumowanie

Storczyk po przekwitnięciu nie wymaga natychmiastowego przycięcia łodygi. Warto poczekać i obserwować roślinę jak dalej się zachowuje. Jeśli łodyga po przekwitnięciu cała zaschnie, to nisko ją przycinamy. Jeśli nie, czekamy na rozwój sytuacji, ponieważ roślina sama wypuści nowe pąki kwiatowe.
jak dbać o storczyk po przekwitnięciu?

Storczyki po przekwitnięciu

Dla storczyków często zabójcza bywa nadopiekuńczość. Po przekwitnięciu storczyk warto zostawić w spokoju, aż zregeneruje siły.

2 komentarze:

  1. Ciekawy poradnik, na pewno ułatwi wielu ludziom dbanie o ich storczyki w domach. Nie wiedziałem, że po przekwitnięciu trzeba ograniczyć nawóz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dostałam pięknie kwitnącego storczyka na dzień babci i własnie szukam na temat jego pielęgnacji informacji i tak trafiłam do Ciebie. Wpis na pewno mi pomoże.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty