niedziela, 13 maja 2018

Śmietka kapuściana - zwalczanie

Właśnie spotkała mnie bardzo niemiła niespodzianka, wiele z moich roślin kapustnych posadzonych drugą turą zostało zniszczonych przez śmietkę kapuścianą. Jest to najgroźniejszy szkodnik warzyw kapustnych, ponieważ jest trudny do całkowitego zwalczenia. Najbardziej w tym roku ucierpiały brokuły oraz kapusta.
Dorosły owad składa około 100 - 150 jaj, z których wylęgają się żarłoczne larwy,  początkowo żerujące na korzeniach po czym przenoszą się na łodygę. Dlatego warto z tym szkodnikiem walczyć wszelkimi dostępnymi sposobami. Zaatakowane rośliny szybko usychają i z łatwością można je wyrwać z ziemi.

Śmietka kapuściana - zwalczanie

Zwalczanie śmietki kapuścianej polega głównie na podlewaniu rozsady środkami takimi jak Bi 58 nowy oraz Nomolt. Można również podlewać tymi środkami wysadzoną w pole rozsady po około tygodniu od posadzenia. Zabieg ten należy powtórzyć po około 10 dniach. Należy również wykonać kilka oprysków w okresie wylegania się z larw preparatami takimi jak Karate lub Decis.
Mój błąd bo nie zrobiłem tego spróbuję uzupełnić rośliny które nie przetrwały a pozostałe podlać jednym z wyżej wymienionych środków, oprysk już wykonałem parę dni temu.

Objawy żerowania śmietki kapuścianej

Głównymi objawami żerowania śmietki kapuścianej są brązowe przebarwienia na łodydze i nadgniłe miejsca w szyjce korzeniowej rośliny. Larwy śmietki atakują system korzeniowy roślin, a to powoduje ich powolną śmierć.  Aby wykryć czy na pewno mamy do czynienia z tym owadem, musimy dokładnie przyglądnąć się roślinom, które wzbudzają nasze podejrzenia. Najlepiej wyrwać kilka z nich o dokładnie zlustrować. Gdy tylko zauważymy małe, białe larwy długości ok. 5 mm, to mamy pewność, iż to śmietka.

Ekologiczne zwalczanie śmietki kapuścianej 

Jest to jeden za najgroźniejszych szkodników żerujących na warzywach kapustnych oraz rzepaku, dodatkowo jest trudno z nim walczyć nawet przy pomocy chemicznych środków ochrony roślin. Jedyne sposoby na ekologiczne zwalczanie śmietki kapuścianej to dokładne przekopanie ziemi na zimę, dzięki któremu zabiegowi w dużej części zniszczymy zimujące osobniki.
Podstawą ekologicznej walki ze wszelakimi szkodnikami  (w tym również ze śmietką kapuścianą) jest stosowanie odpowiedniego zmianowania. Polega ono na unikaniu uprawy warzyw kapustnych takich jak brokuł, kalafior, kapusta włoska i pekińska po sobie ( przerwa w uprawie na tym samym kawałku ziemi musi trwać co najmniej przez 3 -4 lata).
Dobre efekty daję również przykrywanie roślin wiosenną agrowłókninom, w ten sposób zapobiegamy przedostaniu się dorosłych osobników śmietki do naszych roślin.
Jeśli śmietka kapuściana występuje w niskim natężeniu z powodzeniem ekologiczne metody znakomicie się sprawdzą. Gdy owadów będzie dużo powinniśmy sięgnąć po skuteczne środki chemiczne. U siebie staram się ograniczać opryski do minimum, ale nie zawsze udaje się z nich całkowicie zrezygnować.

Śmietka kapuściana zwalczanie na rzodkiewce

Wczesną wiosną również rzodkiewka jest atakowana przez tego żarłocznego owada. W tym przypadku znakomicie sprawdza się przykrywanie upraw agrowłókninom, która izoluje siewki rzodkiewki od tego owada. 

W moim ogrodzie staram się stosować ekologiczne nawozy oraz ekologiczne metody walki z chorobami i szkodnikami i takich metod dotyczy mój blog, aczkolwiek w przypadku śmietki kapuścianej jest to praktycznie niemożliwe. W tym wypadku konieczne jest zastosowanie oprysku na śmietkę

W poszukiwaniu skutecznej metody zwalczania śmietki kapuścianej przewertowałem prawie cały internet, dużo blogów i for internetowych. Powyższy wpis jest podsumowaniem mojej walki z tym szkodnikiem.  

1 komentarz:

  1. niestety zwalczanie śmietki kapuścianej spędza mi w tym roku sen z powiek, praktycznie pożarła mi całe brokuły i nic nie zebrałem. Raczej tylko chemicznymi środkami można jej się pozbyć z upraw. Pryskałem kilka razy, ale i tak się znowu pojawiała. Chyba faktycznie trzeba podlewać rozsadę.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty