poniedziałek, 26 sierpnia 2019

Nalewka w kwiatu czarnego bzu

Letnie miesiące to idealny czas na zrobienie domowych nalewek z owoców i roślin, które znajdziemy w ogrodzie przydomowym.  Czarny bez znajdziemy bez trudu, te krzewy są bardzo popularne. Rosną praktycznie na każdym rogu. Do nalewki z kwiatu czarnego bzu potrzebujemy kilka baldachimów dzikiego bzu z kwiatami. Ja używam około 10 -12 kwiatów czarnego bzu na 200 ml spirytusu.
nalewka z kwiatu czarnego bzu
Nalewka z kwiatu czarnego bzu

Samo przygotowanie nalewki jest banalnie proste i zajmuje około miesiąca. Smak nalewki jest szlachetniejszy po okresie leżakowania, który wynosi około 3-6 miesięcy.


Nalewka z kwiatu czarnego bzu - składniki:

  • 10-12 baldachów kwiatów czarnego bzu
  • cytryna
  • 250 ml wody
  • 200ml spirytusu
  • 150g cukru

1. Z cukru i wody przygotowuje syrop. W tym celu oba składniki umieszczam w garnku i doprowadzam do lekkiego wrzenia, chwilę mieszam. Następnie pozostawiam do wystygnięcia i  przechodzę do kolejnego kroku.

2. Cytryny dokładni myję i wyparzam. Następnie je kroję w cienkie plastry.

3. Oczyszczam na sucho kwiaty czarnego bzu z resztek roślin oraz innych nieczystości.

4. W słoiku układam na przemian kwiaty czarnego bzu oraz plastry cytryny.

5. Kwiaty czarnego bzu oraz cytryny zalewam syropem z cukru. Pozostawiam w słoiku na około 30 dni, od czasu do czasu potrząsając słojem. Po około miesiącu zlewam płyn i mieszam go ze spirytusem. W zasadzie nalewka z kwiatu czarnego bzu jest w tym momencie gotowa, aczkolwiek najlepiej smakuje po kilku miesiącach leżakowania. Przed leżakowaniem warto przefiltrować nalewkę z czarnego bzu.


Z podanych składników otrzymujemy około 0,5 litra nalewki.

Nalewka z kwiatu czarnego bzu z miodem

Zamiast cukru można użyć miodu. Do rozpuszczenia miodu warto użyć zamiast gorące, tylko ciepłej wody. Zapobiegnie to utracie cennych składników z miodu. Gdy wykonuję wersję z miodem to używam go około 200g. Inne składniki na i sposób wykonania pozostają bez zmian.
kwiaty czarnego buz na nalewkę
Kwiaty czarnego bzu na nalewkę

Nalewka z czarnego bzu - właściwości

Kwiaty czarnego bzu są małe i wyglądają niepozornie, aczkolwiek zawierają wiele drogocennych składników, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Od wielu lat preparaty z nich przygotowywane są niezwykle cenione. Nasze babcie stosowały syrop z kwiatów czarnego bzu jako lek na przeziębienie i inne choroby dróg oddechowych. Kwiaty czarnego bzu zawierają przede wszystkim flawonoidy oraz sole mineralne takie jak potas, wapń, sód, magnez, fosfor i cynk. Zawierają również witaminę C oraz witaminy z grupy B. Dlatego nalewka z czarnego bzu idealnie nada się na jesienne i zimowe wieczory, aby zapobiegać przeziębieniom.

2 komentarze:

Popularne posty