wtorek, 21 lutego 2023

Kiedy siać pomidory?


Wiosna zbliża się wielkimi krokami, więc można już powoli zacząć myśleć o wysiewie pomidorów. Dzisiaj właśnie zamówiłem sobie kilka opakować z nasionami, ale w wysiewem jeszcze trochę się wstrzymam. Pomidory najlepiej siać wtedy, gdy temperatura gleby i powietrza jest odpowiednio wysoka, a prognozy pogody długoterminowej będą optymistyczne. W Polsce najlepszy czas na siew pomidorów to koniec marca lub początek kwietnia. Można również rozważyć uprawę pomidorów pod osłonami, w takim przypadku można je zasiać już  pod koniec lutego lub na początku marca.

Przed posadzeniem nasion pomidorów należy zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby, która powinna być żyzna, próchniczna i przepuszczalna. Warto również zapewnić pomidorom odpowiednie nasłonecznienie i dostęp do wody. Na ziemi do wysiewu pomidorów nie wolno oszczędzać, ja zawsze kupuje podłoże profesjonalne do wysiewu i zawsze mi się sprawdza. Na początku młode sadzonki pomidora podlewamy dość oszczędnie, ponieważ przelane pomidory łatwo zapadają na choroby grzybowe takie jak zgorzel siewek. 

kiedy siać pomidory


 
Jakie odmiany pomidorów warto wysiać w 2023 roku?

Istnieje wiele odmian pomidorów, które mogą być uprawiane w przydomowych ogrodach. Warto wybierać odmiany odporne na choroby i pasujące do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju, a przede wszystkim takie, których owoce są smaczne
Oto kilka przykładowych odmian pomidorów, które mogą być dobrymi opcjami do
uprawy w ogrodzie, każdą z nich posieję w tym roku i będę się zajadał ich owocami:

  • San Marzano: odmiana o owocach o podłużnym, wąskim kształcie i
  • ciemnoczerwonym kolorze. Są one doskonałe do przygotowywania sosów i przecierów, zup i sałatek. Są dość plenne i odporne na choroby
  • Bawole serce: odmiana o dużych, okrągłych owocach malinowych o czerwonym
  • kolorze. Jest to jedna z najpopularniejszych odmian pomidorów na świecie.
  • Maskotka: odmiana o małych, czerwonych owocach o słodkim
  • smaku. Idealna do sałatek i przekąsek i podjadania całych owoców.
  • Olka Polka: odmiana o żółtych owocach o wyrazistym o średniej wielkośći, o lekko kwaśnym smaku. Doskonała do przygotowywania kanapek sałatek, wyróżnia się na tależu kolorem i ciekawym smakiem.
  • Aztek: odmiana o małych, żółtych owocach o słodkim
  • smaku. Idealna do sałatek i przekąsek, niskie krzaki, o wysokości około 25 cm, czasem więcej, czasem mniej. Idealna do uprawy na balkonie w pojemnikach

Ważne, aby pamiętać o tym, że niektóre odmiany pomidorów są lepsze do uprawy w pojemnikach lub pod osłonami, podczas gdy inne nadają się do uprawy w ogrodzie. Przed wyborem odmiany warto zapoznać się z ich wymaganiami i sprawdzić, czy będą one odpowiednie do uprawy w danych warunkach. Do pojemników raczej wybrałbym odmiany pomidorów o małych i średnich owocach, ponieważ mają one trochę mniejsze wymagania i nie są tak żarłoczne. Jeśli już decydujemy się na uprawę w doniczkach to warto wybrać większe doniczki na przykład 5-7,5 litrowe.

pikowanie pomidorów


Jak podlewać pomidory?


Pomidory wymagają regularnego i obfitego podlewania, które pozwoli uzyskać dobre plony. Takie podlewanie jest wymagane dopiero od momentu rozpoczęcia kwitnienia. Młode sadzonki są bardzo wrażliwe na przelanie, dlatego na początku uprawy warto ograniczyć podlewanie do minimum. Należy pamiętać, aby podlewać je bezpośrednio na ziemię, unikając moczenia liści. Najlepiej jest podlewać pomidory rano lub wieczorem, aby uniknąć parzenia roślin w słoneczny dzień. Woda powinna być o temperaturze pokojowej i nie zawierać chloru. Jeśli gleba jest uboga w składniki odżywcze, można rozważyć dodanie do wody nawozu lub
biohumusu albo herbatki z kompostu, aby wspomóc rozwój roślin.

Ważne jest również, aby pamiętać o tym, że pomidory potrzebują odpowiedniej wilgotności gleby, ale nie lubią, gdy są mocno przemoczone. Aby uniknąć problemów z nadmiernym lub niedostatecznym podlewaniem, warto sprawdzać stan wilgoci gleby, używając do tego np. dłoni lub specjalnego miernika wilgotności.

Jak i kiedy wysiać pomidory w domu?

kilkudniowe rośliny pomidorów po wysiewie



Jeśli chcesz wysiać pomidory w domu, możesz to zrobić w specjalnych doniczkach lub skrzynkach do uprawy roślin. Oto kroki, które należy wykonać, aby wysiać pomidory w domu:

1. Przygotuj doniczki lub skrzynki. Na początku nie muszą być duże, wystarczą zwykłe małe doniczki na przykład o wymiarach 9 na 9 centymetrów, spokojnie pomieszczą one kilkanaście małych sadzonek pomidorów. 

2.Przygotuj glebę. Możesz użyć gotowej mieszanki do uprawy pomidorów lub przygotować ją samodzielnie, mieszając np. ziemię ogrodową z kompostem lub torfem. Moim zdaniem warto zainwestować w profesjonalne podłoże do wysiewu, które jest lekkie, pulchne i jest wolne od czynników chorobotwórczych. 

3. Wysiej nasiona w doniczkach lub skrzynkach. Umieść wiele nasion w odległości około 1 centymetra od siebie lub skrzynce, a następnie delikatnie przykryj je glebą. Po kilkunastu dniach trzeba będzie je przepikować do osobnych doniczek. Doniczki lub skrzynki zawsze ustawiamy w słonecznym miejscu, u mnie jest to parapet wystawiony na południe, gdzie pomidorki będą miały sporo światła słonecznego. Upewnij się, że rośliny będą miały dostęp do odpowiedniej ilości światła słonecznego, to bardzo ważne, w innym wypadku pomidory będą się wyciągały. Podlewam je regularnie, ale nie za dużo. Pamiętaj, aby podlewać je nie mocząc liści i łodyg. Ponieważ na mokrych częściach roślin znacznie szybciej rozwijają się choroby grzybowe.

Po około 10 dniach nasiona powinny wykiełkować i rozpocząć wzrost. W miarę rozwoju roślin należy dbać o odpowiednie nasłonecznienie, lekkie nawożenie i podlewanie oraz regularnie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne, takie jak przycinanie i usuwanie chorych lub uszkodzonych liści. Pomidory w początkowej fazie wzrostu nie potrzebują dużej ilości opieki, wręcz zalecałbym ostrożność ponieważ zbyt duża ilość miłości może je zabić.

Młode siewki pomidorów pikujemy do pojedynczych doniczek o wielkości około 7 na 7 lub 9 na 9 centymetrów lub do wielodoniczek o podobnych rozmiarach i pozostawiamy do wzrostu. Doniczki wypełniam podłożem warzywnym jakiejś dobrej firmy. Zrobienie dobrej rozsady pomidora zajmuje około 6 - 8 tygodni. Z własnego doświadczenia wiem, że lepiej do ziemi posadzić młode sadzonki, niż stare, przerośnięte i wyciągnięte i przegłodzone. Młoda rozsada pomidorów przyjmuje się szybko i od razu rozpoczyna silny wzrost.

Pomidory to rośliny ciepłolubne, dlatego na miejsce stałe wysadzamy je na początku maja, gdy minie ryzyko przymrozków przygruntowych, ponieważ mróz zabija rośliny pomidora. Można po posadzeniu okryć je Agro włókniną, która chroni przed spadkami temperatury oraz przed nadmiernym parowanie wody.

 

sadzonki pomidorów posadzone do gruntu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty