czwartek, 23 maja 2019

Kwiecień w moim ogrodzie

Właśnie maj dobiega końca, a ja siedzę i kończę pisać relacje z kwietniowych prac w ogrodzie. Lenistwo sięgnęło zenitu.
Kwiecień w ogrodzie to jeden z najbardziej pracowitych miesięcy dla każdego ogrodnika - amatora (maj również), w moim przypadku nie było inaczej. Pomimo nawału pracy, czuje niesamowitą satysfakcję, że udało się wykonać wiele zaplanowanych prac ogrodniczych. Pomimo tego, iż pogoda dawała mocno w kość. Dzięki obfitym opadom, w ziemi zgromadziło się sporo zapasów wody, z której będą mogły skorzystać rośliny w najbliższych tygodniach. Całe szczęście, iż duże przymrozki ominęły mój ogród.
kwiecień w ogrodzie
Kwiecień w ogrodzie


Kwiecień - co robiłem w ogrodzie?

Początek wiosny to idealny czas, aby zadbać o ogród przydomowy, szczególnie mam tu na myśli warzywnik. Im wcześniej wysiejemy warzywa, tym wcześniej będziemy mogli liczyć na zbiory w postaci przepysznych i ekologicznych warzyw. Warto zwrócić na dobranie odpowiedniej odmiany, która zapewni duży i szybki plon.Na początku kwietnia posiałem wczesne warzywa, które będzie można zbierać już za kilka tygodni. W tym roku w pierwszej kolejności posadziłem groszek cukrowy, marchewkę, pietruszkę, buraczki czerwone, cebulę z dymki oraz czosnek wiosenny. Oprócz tego sporo czasu poświęciłem na przygotowanie rozsady roślin, które będą wysadzone w maju, jak tylko nie będzie groźby przymrozków. Rozsady warzyw w tym roku prezentują się niezbyt okazale, pewnie dlatego, że nie troszczę się o nie zbyt przesadnie. Przygotowałem rozsadę pora, selera, papryki, dyni, ogórków, kiwano, melona, arbuza oraz sporo odmian pomidorów. Posiałem również słoneczniki ozdobne i szpinak nowozelandzki. W kwietniu głównie koncentrowałem się na warzywach, ponieważ uwielbiam ich smak prosto z mojego ogrodu. Nic nie może się z nimi równać.

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Tylko odpowiednie przygotowanie ogrodu na wiosnę gwarantuje zdrowe rośliny oraz dobre plony z warzywniaka. Dlatego warto się przyłożyć do wiosennych prac w ogrodzie, ponieważ to w przyszłości zaprezentuje. Moim zdaniem trzeba odpowiednio przyłożyć się do przygotowania gleby pod rośliny. Warto dokładnie i głęboko ją przekopać, oraz zastosować nawozy naturalne, na przykład kompost. Znacznie poprawiają ona żyzność gleby i jej strukturę.
Oprócz przygotowania gleby, w kwietniu warto przyłożyć się do zwalczania chwastów. Od paru lat, piele cały ogród ręcznie, ponieważ staram się ograniczać używanie chemii w ogrodzie do niezbędnego minimum.

Co siać w ogrodzie w  kwietniu?

Oprócz warzyw, które wymieniłem powyżej, wysiałem sporo kwiatów. Głownie szałwie ozdobną i aksamitkę oraz słoneczniki ozdobne.


Wiosna w moim ogrodzie - zdjęcia

sadzenie ziemniaków w kwietniu
Sadzenie ziemniaków


kwitnienie jagody kamczackiej w kwietniu
Jagoda kamczacka pięknie zakwitała w kwietniu

rozsada warzyw w kwietniu
Rozsada warzyw

tunel foliowy - zakładanie w kwietniu
Zakładanie tunelu foliowego w kwietniu
tunel foliowy
Tunel foliowy

wierzba energetyczna
Wierzba energetyczna na tyczki
Grill
Grill w ogrodzie

1 komentarz:

Popularne posty